راهنمای سفر به کربلا

مراحل دریافت کاپوتاژ ماشین به عراق | سفر با ماشین شخصی به کربلا

کاپوتاژ ماشین به عراق برای آن دسته از افرادی که قصد دارند با خودروی شخصی به کشور عراق سفر کنند، از جمله مهم ترین اقدامات به شمار می آید؛ چرا که کشور عراق از جمله مقصدهای فوق العاده برای سفرهای تجارتی و البته زیارتی است که سالانه افراد زیادی با خودروی شخصی قصد دارند، تا به این کشور سفر کنند.

در این بین، برای اینکه افراد بتوانند از خودروی شخصی خود استفاده کنند، باید مجوزی به نام کاپوتاژ ماشین را دریافت کنند. مجوزی به این شکل توسط اداره گمرک ایران صادر می شود که باید با مراحل آن آشنایی کامل داشته باشید که ما در ادامه بیشتر به این موضوع خواهیم پرداخت.

نحوه دریافت کاپوتاژ ماشین به عراق
نحوه دریافت کاپوتاژ ماشین به عراق

دریافت ویزا برای سفر به کشور عراق

در ابتدا باید این نکته را در نظر بگیرید که دریافت کاپوتاژ ماشین به عراق آنچنان کار ساده ای نیست و محدودیت و قوانین خاص خود را دارد. مادامی که قوانین و مقررات کاپوت ماشین را رعایت کنید، می توانید سفری بدون دردسر را تجربه کنید. البته شما برای ورود به کشور عراق حتماً باید ویزا داشته باشید که برای تهیه ویزا می توانید با مشاورین ما در این سایت یعنی زیارت آسان در ارتباط باشید.

از جمله مدارک مورد نیاز برای دریافت ویزا شامل پاسپورت، 1 عدد عکس 3 در 4 به همراه پرداخت هزینه می تواند شما را نسبت به دریافت ویزا مشتاق کند. اگر شما قصد دارید به همراه خانواده با ماشین شخصی به عراق سفر کنید، تمامی اعضای خانواده باید دارای ویزا باشند که مشاورین ما در سایت زیارت آسان ویزای گروهی را پیشنهاد می دهند.

مدارک لازم برای دریافت کاپوتاژ ماشن به عراق

برای دریافت کاپوتاژ ماشین به عراق شما باید مدارک لازم را ارائه دهید. از جمله این مدارک باید به اصل شناسنامه مالکیت ماشین که برای کاپوتاژ ماشین به عراق یک سند مهم شناخته می شود، اشاره کنیم. کارت ماشین هم مدرک دیگری است که نباید آن را نادیده گرفت.

مدارک لازم برای کاپوتاژ ماشین به عراق
مدارک لازم برای کاپوتاژ ماشین به عراق

به خاطر داشته باشید کارت ماشین به کارتی می گویند که شماره ماشین را با مشخصات فنی خودرو در آن ثبت می کنند. اصل گواهینامه رانندگی همء جز مدارک مهم دیگر به شمار می آید. گواهینامه نشان می دهد که شما صلاحیت لازم برای رانندگی را دارید یا خیر. گواهینامه بین الملل به همراه اعتبار گذرنامه و کپی صفحه اول به همراه ۴ عدد عکس ۳ در ۴ همگی از جمله مدارکی هستند که برای کاپوتاژ ماشین به کشور عراق باید ارائه دهید.

مدت زمان اعتبار کارت کاپوتاژ خودرو

متاسفانه برخی از رانندگان مطلع نیستند که کاپوتاژ خودرو ۱۲ ماه اعتبار دارد، یعنی اگر کارت کاپوتاژ شما کمتر از ۳۰ روز اعتبار دارد، باید نسبت به تمدید آن هرچه سریع تر اقدام کنید که گواهینامه بین المللی با اعتبار ۱۲ الی ۳۶ ماه باعث می شود تا شما به صورت موقت بتوانید در کشور عراق مجوز رانندگی داشته باشید.

شما شاید بتوانید کارت کاپوتاژ ماشین را تمدید کنید اما گواهینامه بین المللی اگر اعتبار نداشته باشد، به هیچ عنوان نمی توان آن را تمدید کرد و شما باید به دریافت گواهینامه جدید بپردازید. اگر مالک اصلی خودرو حضور نداشته باشد، وکالت نامه رسمی از طرف مالک باعث می شود تا هنگام مراجعه به گمرک با ارائه وکالت نامه، راننده تواند کارت کاپوتاژ را به نام خود به ثبت بزند.

شرایط دریافت کاپوتاژ خودرو و مهلت اعتبار
شرایط دریافت کاپوتاژ خودرو و مهلت اعتبار

هزینه کاپوتاژ ماشین به عراق در سال 1402

توجه داشته باشید که با توجه به وضعیت اقتصادی و رشد تورم، دریافت کاپوتاژ ماشین به عراق هزینه خاص خود را می طلبد. هزینه هایی مانند تعرفه های گمرک، صدور برگه کاپوتاژ و بسیاری از موارد دیگر را باید مورد بررسی قرار دهید تا بتوانید با برآورد هزینه، نسبت به دریافت کاپوتاژ ماشین هرچه سریع تر اقدام کنید.

خدمات هزینه به ریال
ترجمه گواهینامه موتور ۲.۴۰۰.۰۰۰
ترجمه گواهینامه یک ساله خودرو ۲.۴۰۰.۰۰۰
ترجمه گواهینامه خودرو + موتور ۲,۶۳۰,۰۰۰
ترجمه گواهینامه سه ساله ۶,۷۵۰,۰۰۰
دفترچه مالکیت ۲,۲۵۰,۰۰۰
پلاک ترانزیت (خودرو) ۷,۲۶۰,۰۰۰
پلاک ترانزیت (موتور) ۳,۱۵۲,۰۰۰
کارنه دو پاساژ ۵ برگی ۵,۹۹۴,۰۰۰
کارنه دو پاساژ ۱۰ برگی ۶,۴۲۰,۰۰۰
کارنه دو پاساژ ۱۵ برگی ۶,۸۸۷,۰۰۰
کارنه دو پاساژ ۲۵ برگی ۷,۴۸۲,۰۰۰
کارت عضویت ۱.۱۰۵,۰۰۰
مخدوشی غیر چاپگر ۲۴۰,۰۰۰
علامت CD و IR ۹۰,۰۰۰
تغییر نام کارنه دو پاساژ ۶۳۴,۰۰۰
تمدید کارنه دو پاساژ ۱.۴۴۰,۰۰۰
گواهی حضور ۳۰۵,۰۰۰
صدور قبض المثنی ۳۰۵,۰۰۰
تغییر تریلر (انتقال پلاک ) ۱,۴۴۰,۰۰۰
ودیعه کارنه خودروهای شخصی ۷,۱۳۰,۰۰۰
ودیعه کارنه خودروهای حمل و نقل جاده ای ۴,۷۵۰,۰۰۰
ودیعه شرکت های حمل و نقل بدون کارنه ۷,۱۳۰,۰۰۰
ودیعه شرکت های حمل و نقل با کارنه ۱۸,۲۲۰,۰۰۰
ودیعه شرکت های مسافری با کارنه ۱۸,۲۲۰,۰۰۰
ودیعه شرکت های خصوصی ۱۵.۸۴۰,۰۰۰
تمدید کارنه های صادر شده توسط کلوپ ها ۷۷۰,۰۰۰
تایید سوابق مدارک بین الملل اعم از گواهینامه، دفترچه مالکیت، مدارک ترانزیت ۳۰۰,۰۰۰
پیگیری مشکلات موردی اعضاء در پهنه جغرافیایی ۳۰۰,۰۰۰
پیگیری و هماهنگی جهت بازگشت اعضاء کلوپ به کشور مبداء ۳۰۰,۰۰۰

مجوز اداره میراث فرهنگی برای چه خودروهایی ضروری است؟

مدل ماشین برای دریافت برگه کاپوتاژ ماشین به عراق هم موضوع بسیار مهمی به شمار می آید. سازمان گمرک برای کاپوتاژ خودرو آیین نامه ای صادر کرده است که در صورت قدیمی بودن خودرو، باید مجوزی از اداره میراث فرهنگی دریافت کنید.

در صورتی که خودروی شما قدیمی نباشد، دغدغه خاصی بابت کاپوتاژ ماشین وجود نخواهد داشت. در صورت فرسوده بودن خودرو صد درصد مجوز لازم از اداره میراث فرهنگی را نباید نادیده گرفت. چناچه قصد دارید خودرو را به فرئش برسانید هم باید برگه کاپوتاژ را باطل کنید.

چنانچه قبلاً ماشین کاپوتاژ شده است و حال به دنبال تمدید آن هستید باید مبلغی بابت پلاک و برچسب IR را ارائه دهید. استفاده از پلاک ترانزیت روی سایر خودروها وجود ندارد و معمولاً خودروهایی که بیشتر از ۲۰ سال قدمت دارند باید مجوز لازم از میراث فرهنگی را دریافت کنند.

کاپوتاژ خودروهای قدیمی
کاپوتاژ خودروهای قدیمی

برای دریافت برگه کاپوتاژ به کجا مراجعه کنیم؟

برای دریافت کاپوتاژ کاپوتاژ ماشین به عراق در ابتدا باید به مرکز گمرک شهری خود مراجعه کنید تا بتوانید برگه کاپوتاژ را دریافت کرده و سپس، با کانون جهانگردی و اتومبیل رانی در تهران ارتباط بگیرید. شما باید مدارکی همچون دفترچه بین المللی، گواهینامه بین المللی، کارت عضویت و برچسب IR را دریافت کنید تا بتوانید بدون دغدغه از مرز خارج شوید، در مراکز مورد نظر که گفته شد، شما مدارک را ارائه می دهید تا درخواست کاپوتاژ شما ثبت شود و  سپس اداره گمرک به بررسی مدارک شما برای انجام کاپوتاژ خودرو می پردازد.

سخن پایانی

همان طور که گفته شد کاپوتاژ ماشین به عراق یکی از مهم ترین مجوزهایی است که رانندگان برای رانندگی طبق قانون در کشور عراق باید آن را دریافت کنند. در مورد مدارک و دیگر مسائل مهم در این مورد با شما صحبت کردیم. برای کسب اطلاعات بیشتر با کارشناسان ما در سایت زیارت آسان در ارتباط باشید.

‫5/5 ‫(1 نظر)

نویسنده

پشتیبان زیارت آسان

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *