اربعین راهنمای سفر به کربلا

هر آنچه که باید درباره پیاده روی اربعین بدانیم

پیاده روی اربعین یکی از پیاده روی های بزرگ مسلمانان است که بسیاری از زائران به صورت زمینی و هوایی خود را به مرزهای ایران و عراق رسانده و سپس از نجف تا کربلا را به پیاده روی می پردازند. در این بین، نحوه ثبت نام در سامانه سماح، بررسی انواع مرزها و وسایل مورد نیاز اربعین را قصد داریم در ادامه مورد بررسی قرار دهیم و شما برای کسب اطلاعات بیشتر در این حوزه با این مقاله از سری مقاله های زیارت آسان در ادامه همراه ما باشید.

پیاده روی بزرگ اربعین
پیاده روی بزرگ اربعین

 

 

ثبت نام در سامانه سماح

شما برای پیاده روی اربعین باید در سامانه سماح ثبت نام کنید؛ چراکه هر ساله کشور عراق ظرفیت مشخصی را برای ورود زائران به این کشور در اربعین معین می کند و تنها افرادی که در سامانه سماح ثبت نام می کنند، می توانند به دسته پیاده روی اربعین در زمان ملحق شوند.

در ابتدا وارد سامانه سماح شده و شرایط پیش ثبت نام را مطالعه کنید و در صورت موافق بودن با شرایط باید گزینه با شرایط موافقم را تیک بزنید. بعد از شروع ثبت نام، برای اینکه بتوانید وضعیت ثبت نام خود را پیگیری کنید یا به ویرایش اطلاعات بپردازید، باید کدملی و شماره شناسنامه خود را وارد و گزینه پیگیری و ویرایش را انتخاب کنید.

بعد از وارد کردن کدملی و شناسنامه وارد سامانه سماح می شوید باید شماره تلفن همراه خود را وارد کنید و سپس گزینه ارسال کد را بزنید. بعد از دریافت کد تأیید می توانید وارد پیش ثبت نام اربعین شوید، توجه داشته باشید که درج اطلاعاتی مانند کد ملی، تاریخ تولد به شمسی، شماره گذرنامه، حروف شماره گذرنامه و تاریخ انقضای گذرنامه در بخش ثبت اطلاعات را نباید نادیده گرفت. به خاطر داشته باشید که برای شماره گذرنامه و تاریخ گذرنامه اجباری برای پر کردن فیلد وجود ندارد.

زمانی مه این اطلاعات وارد می شوند، فرد به عنوان سرپرست گروه مشخص می شود، اطلاعات اعزام هم در بخش اطلاعات تکمیلی باید وارد شود که به مرز خروج، تاریخ اعزام و بازگشت مربوط می شود و سپس نوبت به اطلاعات تردد می رسد. در بخش بعدی یک منوی کشویی است که وسیله عزیمت را باید انتخاب کنید. در این شرایط گزینه ثبت نام و ادامه فرایند را باید مشاهده کنید. حال نوبت تأیید اطلاعات و پرداخت هزینه می رسد. برای تکمیل اطلاعات شما در پایان با عبارت زائر گرامی، پیش ثبت نام شما با موفقیت ثبت گردید، روبرو خواهید شد.

ثبت نام در سامانه سماح
ثبت نام در سامانه سماح

 

هزینه سفر به کربلا در اربعین

برای پیاده روی اربعین شاید دغدغه هزینه سفر کمی ذهن شما را درگیر کند. توجه داشته باشید که هزینه ای که هر ساله سامانه سماح مشخص می کند متغیر است و شما هزینه سامانه را باید جداگانه مدنظر داشته باشید. سپس اگر قصد داشته باشید به صورت کاروانی به زیارت بروید و در پیاده روی شرکت کنید، کاروان ها طبق شرایطی هزینه های متفاوتی را برآورد می کنند. برخی هم تصمیم می گیرند که با ماشین شخصی به پیاده روی اربعین بروند که در این مواقع هرکدام از اعضا باید هزینه بنزین را سهم بندی کنند و البته هزینه کاپوتاژ ماشین را هم راننده نباید فراموش کند.

هزینه محل اقامت و خورد و خوراک باید بدانید، می توان در موکب ها اقامت داشت. بسیاری دیده شده است در طی سالیان گذشته که مردم عراق از زائران پیاده روی برای اربعین استقبال می کنند. هزینه خوردو خوراک هم در عراق مطرح نیست؛ چراکه انواع و اقسام خوراکی را در مسیر پیاده روی مردم عراق برای پذیرایی زائرین آماده می کنند.

پذیرایی مردم عراق از زائران کربلا
پذیرایی مردم عراق از زائران کربلا

انواع مرزهای ایران و عراق

مرز ایران و عراق از خط تالوگ اروند رود آغاز و در کوه دالمپر به پایان می رسد. شهرهایی نظیر خوزستان، کرمانشاه، ایلام، آذربایجان غربی و کردستان در نزدیکی این مرز وجود دارند. مرز مهران، مرز خسروی، مرز چذابه و مرز شلمچه مرزهای ایران و عراق را تشمیل می دهند. مرزهای مهران، شلمچه و چذابه به صورت شبانه روزی آماده پذیرش زائران هستند. در صورتی که مرز خسروی تنها از ساعت 7 صبح الی 17 عصر فعالیت دارد.

بدره، کوت، نهمانیه، شوملی و دیوانیه شهرهایی هستند که برای عبور از مرز مهران باید در نظر گرفت و سپس زائران وارد نجف می شوند، شهر بصره و دیوانیه دو شهر مورد نظر برای عبور از مرز شلمچه است که سپس وارد شهر نجف زائران خواهند شد. در این بین، از نجف تا کربلا 85 کیلومتر مسافت را باید در نظر گرفت.

تهران، اصفهان، شیراز، مشهد، تبریز، ساری، یزد، آبادان، اهواز و کرمان شهرهایی هستند که برای مرز هوایی به سمت نجف کاملاً مناسب است. از شهر نجف و از نزدیکی حرم حضرت علی(ع) پیاده روی اربعین آغاز می شود و 182 عمود را باید از ابتدا تا پایان شهر نجف در نظر بگیرید. بعد از خروج از نجف تا کربلا هم ۱۴۵۲عمود وجود دارد. اهمیت عمود بر این است که زائران بتوانند موقعیت خود را به درستی ارزیابی کنند و به راحتی با دیگر زائران در صورت لزوم قرار بگذارند. از عمود ۱۱۰۰ تا ۱۳۹۰ راه عبوری وجود دارد و به همین دلیل، تعداد موکب ها هم کاهش پیدا می کند. در این مسیر پیدا کردن جای خواب کمی مشکل خواهد بود  و باید سریعاً از این مسیر عبور کنید.

مهران خسروی چذابه شلمچه
تهران

قزوین

البرز

قم

گیلان

مرکزی

مازندران

ایلام

لرستان

گلستان

همدان

اصفهان

کهکیلویه و بویراحمد

فارس

خراسان رضوی

تهران

چهارمحال و بختیاری

کرمان

خوزستان

سیستان و بلوچستان

هرمزگان

بوشهر

اصفهان

خراسان جنوبی

خوزستان

کرمان

فارس

سمنان

تهران

یزد

خراسان شمالی

خراسان رضوی

آذربایجان غربی

آذربایجان شرقی

زنجان

کرمانشاه

اردبیل

کردستان

پایانه مرزی شلمچه
پایانه مرزی شلمچه

 

محل اقامت زائران پیاده روی اربعین

از نجف تا کربلا انواع موکب، خانه و اقامتگاه وجود دارد تا زائران بتوانند به استراحت بپردازند. چه بسا بسیاری از زائران سال های قبل با حسینیه ای که 1000 نفر ظرفیت داشت هم آشنا شده باشند.  عمدتاً برای محل اقامت جای هیچگونه نگرانی نیست و به راحتی در خانه ها چند طبقه و روستایی البته خانه هایی مطمئن می توان به استراحت پرداخت.

نحوه تماس از عراق به ایران

برای تماس از عراق به ایران زائران باید از سیمکارت های عراقی استفاده کنند. استفاده از سیم کارت های ایرانی با وجود اختلال در رومینگ چندان گزینه جذابی نیست و به همین دلیل، باید از سیمکارت های عراقی استفاده شود که می توان به سیم کارت آسیاسل، سیم کارت زین و سیم کارت کورک تلکام اشاره کرد. برای هزینه مکالمه درون شبکه با سیم کارت زین باید عدد 2 را به ۲۰۳۴ ارسال کنید. سیم کارت آسیاسل باید عدد 2 را به ۲۹۳ برای مکالمه درون شبکه و برای تنظیمات اینترنتی پیامکی خالی به ۱۹۶۰ ارسال شود، سیم کارت عراقی آسیاسل از کیفیت بالاتری نسبت به دیگر سیمکارت ها برخوردار است. سیم کارت عراقی کورک تلکام هم ارزان ترین تعرفه مکالمه را دارد.

تهیه سیم کارت عراقی برای اربعین
تهیه سیم کارت عراقی برای اربعین

 

وسایل مورد نیاز برای پیاده روی اربعین

برای پیاده روی در اربعین قطعاً به وسایلی نیاز خواهید داشت که بتوانید سفری ایمن و بدون دغدغه را تجربه کنید. ما در ادامه به صورت مختصر ولی مفید به این وسایل کاربردی اشاره خواهیم کرد.

·         کوله پشتی

می توان گفت کوله پشتی یکی از وسایل اصلی به شمار می آید. به این دلیل که اگر کوله پشتی جادار و سبک نباشد، نمی توان به راحتی وسایل را حمل و جابه جا کرد. البته باید بند کوله پشتی باید استاندارد باشد، در غیر این صورت در طی مسیر با مشکلاتی نظیر احساس درد در شانه خود روبرو خواهید شد.

·         دارو

شما چنانچه از داروی خاصی استفاده می کنید باید به همراه داشته باشید؛ چراکه در مسیر به راحتی داروخانه ای به راحتی یافت نمی شود و متأسفانه برخی از زائران با این مشکل که داروی خاصی دارند و به اتمام می رسد روبرو می شوند و نمی توانند به ادامه سفر خود بپردازند.

·         لوازم بهداشتی

به هر حال چندین روز را در پیاده روی افراد سپری می کنند و داشتن لوازم بهداشتی ضروری را نباید نادیده گرفت. حوله، مسواک، خمیردندان، لیوان، قاشق و چنگال، کرم ضدآفتاب و بالم لب همگی جزء وسایل ضروری و بهداشتی به شمار می آیند. نداشتن این وسایل باعث می شود که فرد احساس خوبی از لحاظ بهداشتی نسبت به خود نداشته باشد. برای جلوگیری از عرق سوزی هم باید از پودر عرق سوز استفاده شود.

·         لباس های نخی و آزاد

در تابستان که هوا به شدت گرم است، بهتر است زائران از لباس های نخی، رنگ روشن و آزاد استفاده کنند. متأسفانه برخی از زائران به این موضوع توجهی ندارند و به همین دلیل، با شرایط گرمازدگی در آب و هوای کربلا روبرو می شوند.

·        پاور بانک

شما در مسیر پیاده روی اربعین به جزء موکب ها به شارژر برای شارژ گوشی دسترسی ندارید و به همین دلیل، استفاده از پاور بانک را نباید به هیچ عنوان نادیده گرفت. اینچنین وسایل الکترونیکی لازم مانند تلفن همراه، همیشه پرشارژ خواهد بود.

·         مدارک شناسایی

به همراه داشتن مدارک شناسایی همچون گذرنامه را نباید فراموش کرد. به این دلیل که اگر مدرک شناسایی را به همراه نداشته باشید، قادر نخواهید بود به راحتی از مرز وارد و خارج شوید؛ همچنین گذرنامه باید 6 ماه حداقل اعتبار داشته باشد.

·         مواد غذایی فاسد نشدنی

آب معدنی یکی از مهم ترین اقلامی است که باید به همراه داشته باشید. سعی کنید تنقلاتی مانند آجیل را به همراه خود داشته باشید؛ چراکه در تأمین انرژی شما بسیار تأثیر به سزایی می گذارد. نان خشک و سبوس دار هم یکی دیگر از مواد غذایی به شمار می آید که باید زائران به همراه داشته باشند.

·         کفش راحت

داشتن کفش کتانی و راحتی یکی از مهم ترین وسایل پیاده روی اربعین است. سعی کنید در انتخاب کفش بسیار بادقت و محتاط عمی کنید؛ چراکه در غیر این صورت، پیاده‎روی برای شما لذتبخش نخواهد بود. سعی کنید یک جفت دمپایی هم برای داخل موکب به همراه خود داشته باشید. خصوصاً در حرک استفاده از دمپایی بسیار به کار می آید.

·         زیرانداز

ان دسته از زائرانی که قصد ندارند از پتو و زیراندازهای موکب استفاده کنند، توصیه ما این است که سعی کنند زیراندازی مناسب و البته سبک به همراه داشته باشند. سبک بودن زیرانداز باعث می شود که حمل و جابجایی راحتی را فرد تجربه کند.

·         کلاه و عینک آفتابی

قطعاً استفاده از کلاه و عینک آفتابی را هم نباید نادیده گرفت. عینک آفتابی باعث می شود تا چشمان شما دچار التهاب و قرمزی به خاطر آب و هوای گرم کربلا نشود و استفاده از کلاه لبه دار آفتابی را هم نباید نادیده گرفت.

وسایل مورد نیاز برای پیاده روی اربعین
وسایل مورد نیاز برای پیاده روی اربعین

 

سخن پایانی

هر انچه برای پیاده روی اربعین لازم و ضروری بود را مورد بررسی قرار دادیم. شما برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید با مشاورین ما در سایت زیارت آسان در ارتباط باشید. این سایت یکی از برترین سایت هایی است که در زمینه تورهای هوایی و زمینی مشرف به کربلا در حال فعالیت است.

‫0/5 ‫(0 نظر)

نویسنده

پشتیبان زیارت آسان

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *